LED15T848GC840D - 15W Led T8 48" 40K Line Voltage
Keystone
In-Stock: 65 available locally (Little Rock, AR ) ( change location)
Catalog Number
LED15T848GC840D
Manufacturer
Keystone
Manufacturer's Part Number
KT-LED15T8-48GC-840-D /G3-CP
Description
15W Led T8 48" 40K Line Voltage
T8 Led Lamp, 240 ° Beam Angle, >83, 4000 K, 1850 LM Brightness (Lumens), 15 W, 120 to 277 V Ac, 0.16 A @ 120 V Ac;0.07 A @ 277 V Ac, Frosted, Glass Material, 50000+ H Average Life, G13 Medium Bi-Pin Base, Non Dimmable, 1.10 In Diameter, 47.15 In Length, >0.9 Power Factor, -4 °F Operating Temperature, +113 °F Operating Temperature, 5 Yr Warranty
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Led Lamps & Modules - Shape & Circular Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Linear Straight(Fluor Replacement), U-Shape & Circular Lamps
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
890949013328 / 0890949013328 / 00890949013328
Weight per unit
0.75 (lbs/each)
Unit
Carton
Stock Availability
Little Rock
65 (Check another store)
Images
LED15T848GC840D - Small Image
LED15T848GC840D - Large Image
LED15T848GC840D - Small Image
LED15T848GC840D - Large Image
Attachments
LED15T848GC840D - Specification Sheet
Specifications Sheets
Features
Ballast Type
N/A
Current Rating
0.16 A @ 120 V ac;0.07 A @ 277 V ac
Lamp Type
T8
Material
Glass
Number Of Lamps
Shape
T8
Voltage Rating
120 to 277 V ac
Wattage
15 W
Material, Color, and Finish
Base Type
G13 Medium Bi-pin
Color Rendering Index
>83
Color Rendering Index (Cri)
>80 Deg
Color Temperature
4000 K
Finish
Frosted
Housing Color
Dimensions and Weight
Diameter
1.10 in
Length
47.15 in
Descriptions
Additional Information
Construction
Frosted Shatterproof Glass
Description
Extra Long Description
Key KT-LED15T8-48GC-840-D /G3-CP 15
Long Description
Product Type
T8 LED Lamp
Short Description
T8 LED Lamp, 4000K, 1850 lm, 15W, 48", Double End
Additional Information
Average Life
50000+ h
Beam Angle
240 °
Brightness (Lumens)
1850 lm
Circuit Type
Input Voltage
120-277V
Ip Rating
Lumens
Maximum Operating Temperature
+45 °C;+113 °F
Minimum Operating Temperature
-20 °C;-4 °F
Nominal Length
48 in