MVR400UED28 - 400W ED28 Metal Halide Reduced Glass Clear Mogul
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 1 available locally (Hobbs, NM ) ( change location)
Catalog Number
MVR400UED28
Manufacturer's Part Number
MVR400/U/ED28
Description
400W ED28 Metal Halide Reduced Glass Clear Mogul
Metal Halide Lamp, 65, 4000 K, 33100 LM (Horizontal);36000 LM (Vertical) Brightness (Lumens), 400 W, Clear, Hard Glass Material, 15000 H (Horizontal);20000 H (Vertical) Average Life, Mogul Base, M59 Ansi Ballast Code, Non Dimmable, 3.5 In Diameter, 8.25 In Height, 61.11 % Mercury Content, 5.92 LB
UPC/GTIN
043168189040 / 00043168189040
Weight per unit
0.46 (lbs/each)
Stock Availability
Hobbs
1 (Check another store)
Odessa
0
All Stores
74
Resources
Images
MVR400UED28 - Small Image
MVR400UED28 - Large Image
MVR400UED28 - Large Image
Wattage
400
Color Temperature
4000 K
Diameter
3.5 in
Height
8.25 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL MVR400/U/ED28 18904 MULTIVAPOR
Long Description
Short Description
Metal Halide Lamp, 4000K, 400W, Clear, Mogul, ED28, High Output
Special Features
8.25IN Length
Additional Information
ANSI Ballast Code
M59
Average Life
15000 h (Horizontal);20000 h (Vertical)
Brightness (Lumens)
33100 lm (Horizontal);36000 lm (Vertical)
Mercury Content
61.11 %