MVR400UED28 - 400W ED28 Metal Halide Reduced Glass Clear Mogul
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 2 available locally (El Dorado, AR ) ( change location)
Catalog Number
MVR400UED28
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
MVR400/U/ED28
Description
400W ED28 Metal Halide Reduced Glass Clear Mogul
Metal Halide Lamp, 65, 4000 K, 33100 LM (Horizontal);36000 LM (Vertical) Brightness (Lumens), 400 W, Clear, Hard Glass Material, 15000 H (Horizontal);20000 H (Vertical) Average Life, Mogul Base, M59 Ansi Ballast Code, Non Dimmable, 3.5 In Diameter, 8.25 In Height, 61.11 % Mercury Content, 5.92 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid Quartz Metal Halide Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Metal Halide
UNSPSC
39101614 - Metal halide lamp HID
UPC/GTIN
043168189040 / 00043168189040
Weight per unit
0.46 (lbs/each)
Stock Availability
El Dorado
2 (Check another store)
West Monroe
18
All Stores
74
Resources
Images
MVR400UED28 - Small Image
MVR400UED28 - Large Image
MVR400UED28 - Large Image
Features
Material
Hard Glass
Wattage
400
Material, Color, and Finish
Base Type
Mogul
Color
Clear
Color Rendering Index
65
Color Rendering Index (Cri)
65
Color Temperature
4000 K
Finish
Clear
Style
Enclosed fixtures only
Dimensions and Weight
Diameter
3.5 in
Height
8.25 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL MVR400/U/ED28 18904 MULTIVAPOR
Long Description
Product Type
Metal Halide Lamp
Short Description
Metal Halide Lamp, 4000K, 400W, Clear, Mogul, ED28, High Output
Special Features
8.25IN Length
Additional Information
ANSI Ballast Code
M59
Average Life
15000 h (Horizontal);20000 h (Vertical)
Base
Mogul Screw (E39)
Brightness (Lumens)
33100 lm (Horizontal);36000 lm (Vertical)
Mercury Content
61.11 %