MVR150UMED - 150W BD17 Metal Halide Clear Medium Base Lamp
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 5 available locally (El Dorado, AR ) ( change location)
Catalog Number
MVR150UMED
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
MVR150/U/MED
Description
150W BD17 Metal Halide Clear Medium Base Lamp
Metal Halide Lamp, 65, 4300 K, 14000 LM Brightness (Lumens), 150 W, Clear, Hard Glass Material, 15000 H Average Life, Medium Base, M102 Ansi Ballast Code, Non Dimmable, 2.125 In Diameter, 5.43 In Height, 10.8 % Mercury Content, 1.78 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid Quartz Metal Halide Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Metal Halide
UNSPSC
39101614 - Metal halide lamp HID
UPC/GTIN
043168125987 / 00043168125987
Weight per unit
0.3 (lbs/each)
Stock Availability
El Dorado
5 (Check another store)
West Monroe
6
All Stores
67
Resources
Images
MVR150UMED - Small Image
MVR150UMED - Large Image
MVR150UMED - Large Image
Features
Material
Hard Glass
Wattage
150
Material, Color, and Finish
Base Type
Medium
Color
Clear
Color Rendering Index
65
Color Rendering Index (Cri)
65
Color Temperature
4300 K
Finish
Clear
Style
Enclosed fixtures only
Dimensions and Weight
Diameter
2.125 in
Height
5.43 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL MVR150/U/MED 12598 MULTIVAPOR
Long Description
Product Type
Metal Halide Lamp
Short Description
Metal Halide Lamp, 4300K, 150W, Clear, Medium
Special Features
5.43IN Length
Additional Information
ANSI Ballast Code
M102
Average Life
15000 h
Base
Medium Screw (E26)
Brightness (Lumens)
14000 lm
Lumens
14000
Mercury Content
10.8 %