MVR150UMED - 150W BD17 Metal Halide Clear Medium Base Lamp
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 6 available locally (Kenedy, TX ) ( change location)
Catalog Number
MVR150UMED
Manufacturer's Part Number
MVR150/U/MED
Description
150W BD17 Metal Halide Clear Medium Base Lamp
Metal Halide Lamp, 65, 4300 K, 14000 LM Brightness (Lumens), 150 W, Clear, Hard Glass Material, 15000 H Average Life, Medium Base, M102 Ansi Ballast Code, Non Dimmable, 2.125 In Diameter, 5.43 In Height, 10.8 % Mercury Content, 1.78 LB
UPC/GTIN
043168125987 / 00043168125987
Weight per unit
0.3 (lbs/each)
Stock Availability
Kenedy
6 (Check another store)
San Antonio RDC
0
All Stores
67
Resources
Images
MVR150UMED - Small Image
MVR150UMED - Large Image
MVR150UMED - Large Image
Wattage
150
Material, Color, and Finish
Base Type
Medium
Color Temperature
4300 K
Diameter
2.125 in
Height
5.43 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL MVR150/U/MED 12598 MULTIVAPOR
Long Description
Short Description
Metal Halide Lamp, 4300K, 150W, Clear, Medium
Special Features
5.43IN Length
Additional Information
ANSI Ballast Code
M102
Average Life
15000 h
Base
Medium Screw (E26)
Brightness (Lumens)
14000 lm
Lumens
Mercury Content
10.8 %