MVR1500USP0RTS - 1500W MH BT56 Clear Bulb Mog Screw Base 4000K Lamp
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 27 available locally (West Monroe, LA ) ( change location)
Catalog Number
MVR1500USP0RTS
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
MVR1500/U/SPORTS
Description
1500W MH BT56 Clear Bulb Mog Screw Base 4000K Lamp
Metal Halide Lamp, 65, 4000 K, 178000 LM Brightness (Lumens), 1500 W, Clear, Hard Glass Material, 3000 H Average Life, Mogul Base, M48 Ansi Ballast Code, Non Dimmable, 7 In Diameter, 15.37 In Height, 160 % Mercury Content, 8.09 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid Quartz Metal Halide Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Metal Halide
UNSPSC
39101614 - Metal halide lamp HID
UPC/GTIN
043168473262 / 00043168473262
Weight per unit
1.23 (lbs/each)
Stock Availability
West Monroe
27 (Check another store)
All Stores
36
Resources
Images
MVR1500USP0RTS - Small Image
MVR1500USP0RTS - Large Image
MVR1500USP0RTS - Large Image
Features
Material
Hard Glass
Wattage
1500 W
Material, Color, and Finish
Base Type
Mogul
Color
Clear
Color Rendering Index
65
Color Rendering Index (Cri)
65
Color Temperature
4000 K
Finish
Clear
Style
Enclosed fixtures only
Dimensions and Weight
Diameter
7 in
Height
15.37 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL MVR1500/U/SPORTS 47326 MULTIVAP
Long Description
Product Type
Metal Halide Lamp
Short Description
Metal Halide Lamp, 4000K, 1500W, Clear, Mogul
Special Features
15.37IN Length
Additional Information
ANSI Ballast Code
M48
Average Life
3000 h
Base
Mogul Screw (E39)
Brightness (Lumens)
178000 lm
Mercury Content
160 %