MVR1500USP0RTS - 1500W MH BT56 Clear Bulb Mog Screw Base 4000K Lamp
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 1 available locally (Galveston, TX ) ( change location)
Catalog Number
MVR1500USP0RTS
Manufacturer's Part Number
MVR1500/U/SPORTS
Description
1500W MH BT56 Clear Bulb Mog Screw Base 4000K Lamp
Metal Halide Lamp, 65, 4000 K, 178000 LM Brightness (Lumens), 1500 W, Clear, Hard Glass Material, 3000 H Average Life, Mogul Base, M48 Ansi Ballast Code, Non Dimmable, 7 In Diameter, 15.37 In Height, 160 % Mercury Content, 8.09 LB
UPC/GTIN
043168473262 / 00043168473262
Weight per unit
1.23 (lbs/each)
Stock Availability
Galveston
1 (Check another store)
Deer Park
0
All Stores
36
Resources
Images
MVR1500USP0RTS - Small Image
MVR1500USP0RTS - Large Image
MVR1500USP0RTS - Large Image
Wattage
1500 W
Color Temperature
4000 K
Diameter
7 in
Height
15.37 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL MVR1500/U/SPORTS 47326 MULTIVAP
Long Description
Short Description
Metal Halide Lamp, 4000K, 1500W, Clear, Mogul
Special Features
15.37IN Length
Additional Information
ANSI Ballast Code
M48
Average Life
3000 h
Brightness (Lumens)
178000 lm
Mercury Content
160 %