MS320PSBUH0RED28 - Lamp MH MS320/PS/Bu-Hor/Ed28
Sylvania
In-Stock: 50 available locally (Springdale, AR ) ( change location)
Catalog Number
MS320PSBUH0RED28
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
MS320/PS/BU-HOR/ED28/64049
Description
Lamp MH MS320/PS/Bu-Hor/Ed28
320W Metalarc Pulse Start Quartz Metal Halide Lamp, High Output, Position Dedicated, Reduced Color Shift, E39 Base, ED28 Bulb, Enclosed Fixture Rated, Base Up Through Horizontal, Clear, 4300K
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid Quartz Metal Halide Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Metal Halide
UNSPSC
39101614 - Metal halide lamp HID
UPC/GTIN
046135640490 / 00046135640490
Weight per unit
0.53 (lbs/each)
Stock Availability
Springdale
50 (Check another store)
All Stores
59
Resources
Attachments
MS320PSBUH0RED28 - Specification Sheet
Other Links
MS320PSBUH0RED28 - Other
MS320PSBUH0RED28 - Other
MS320PSBUH0RED28 - Other
Images
MS320PSBUH0RED28 - Large Image
MS320PSBUH0RED28 - Large Image
MS320PSBUH0RED28 - Small Image
Tech Bulletins
MS320PSBUH0RED28 - Tech Bulletin
Features
Lamp Type
MS320/PS/BU-HOR
Shape
ED28
Voltage Rating
135 V
Wattage
320
Material, Color, and Finish
Base Type
E39 Mogul
Color
Green
Color Rendering Index
65
Color Rendering Index (Cri)
65
Color Temperature
4300
Finish
Clear
Dimensions and Weight
Diameter
3.504 in;89 mm
Height
8.31 in;211 mm
Descriptions
Description
LAMP MH MS320/PS/BU-HOR/ED28
Extra Long Description
SYL MS320PSBUHORED28/64049 MS320PSB
Long Description
Product Type
Metal Halide Lamp
Short Description
Metal Halide Lamp, 4300K, 320W, Clear, E39 Mogul