M1500BUH0R - 1500W MH BT56 Clear Bulb Mog Screw Base 4000K Lamp
Sylvania
In-Stock: 14 available locally (Baton Rouge, LA ) ( change location)
Catalog Number
M1500BUH0R
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
M1500/BU-HOR/64431
Description
1500W MH BT56 Clear Bulb Mog Screw Base 4000K Lamp
1500W Metalarc Quartz Metal Halide Lamp, E39 Base, BT56 Bulb, Enclosed Fixture Rated, Base Up Through Horizontal Burn, Clear, 4000K
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid Quartz Metal Halide Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Metal Halide
UNSPSC
39101614 - Metal halide lamp HID
UPC/GTIN
046135644313 / 00046135644313
Weight per unit
1.61 (lbs/each)
Stock Availability
Baton Rouge
14 (Check another store)
All Stores
196
Resources
Other Links
M1500BUH0R - Other
M1500BUH0R - Other
M1500BUH0R - Other
Attachments
M1500BUH0R - Specification Sheet
Images
M1500BUH0R - Large Image
M1500BUH0R - Small Image
M1500BUH0R - Large Image
Tech Bulletins
M1500BUH0R - Tech Bulletin
Features
Lamp Type
Pulse Start
Shape
BT56
Voltage Rating
268
Wattage
1500 W
Material, Color, and Finish
Base Type
E39 Mogul
Color Rendering Index
70
Color Rendering Index (Cri)
70
Color Temperature
4000
Finish
Clear
Dimensions and Weight
Diameter
7.008 in;178 mm
Height
15.4 in;391 mm
Size
15.4
Descriptions
Additional Information
Light Center Length 9-1/2 Inch;Mean Lumens 133000 (Horizontal);140000 (Vertical)
Description
Extra Long Description
Long Description
Product Type
Metal Halide Lamp
Short Description
Metal Halide Lamp, 4000K, 1500W, Clear, E39 Mogul