M1000UBT37 - 1000W BT37 Metal Halide Reduced Glass Clear Mogul
Sylvania
In-Stock: 3 available locally (Dodge City, KS ) ( change location)
Catalog Number
M1000UBT37
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
M1000/U/BT37/64469
Description
1000W BT37 Metal Halide Reduced Glass Clear Mogul
Metalarc 1000W BT37 E39 Mogul Base
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid Quartz Metal Halide Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Metal Halide
UNSPSC
39101614 - Metal halide lamp HID
UPC/GTIN
046135644696 / 00046135644696
Weight per unit
0.94 (lbs/each)
Stock Availability
Dodge City
3 (Check another store)
West Wichita
1
All Stores
128
Resources
Other Links
M1000UBT37 - Other
M1000UBT37 - Other
M1000UBT37 - Other
Attachments
M1000UBT37 - Specification Sheet
Images
M1000UBT37 - Large Image
M1000UBT37 - Small Image
M1000UBT37 - Large Image
Tech Bulletins
M1000UBT37 - Tech Bulletin
Features
Lamp Type
M1000/U/BT37
Shape
BT37
Voltage Rating
263
Wattage
1000 W
Material, Color, and Finish
Base Type
E39 Mogul
Color Rendering Index
65
Color Rendering Index (Cri)
65
Color Temperature
3800
Finish
Clear
Dimensions and Weight
Diameter
4.606 in;117 mm
Height
11.5 in;292 mm
Size
11.5
Descriptions
Additional Information
Light Center Length 7 Inch;Mean Lumens 86300 (Horizontal);88000 (Vertical)
Description
Extra Long Description
SYL M1000UBT37/64469 M1000UBT37 6/C
Long Description
Product Type
Metal Halide Lamp
Short Description
Metal Halide Lamp, 3800K, 1000W, Clear, E39 Mogul