LU250EC0 - 250W ET18 High Press Sodium Clear Mog Non-Cycling
Sylvania
In-Stock: 4 available locally (Kansas City - North, MO ) ( change location)
Catalog Number
LU250EC0
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
LU250/ECO/67578
Description
250W ET18 High Press Sodium Clear Mog Non-Cycling
250W Lumalux Ecologic High Pressure Sodium Hid Lamp, Pass Federal Tclptest, E39 Based, T14.5 Bulb, Universal Burn, Clear, 2100K
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid High Pressure Sodium Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Sodium
UNSPSC
39101617 - High pressure sodium lamp HID
UPC/GTIN
046135675782 / 00046135675782
Weight per unit
0.44 (lbs/each)
Stock Availability
Kansas City - North
4 (Check another store)
Lenexa
16
All Stores
153
Resources
Other Links
LU250EC0 - Other
LU250EC0 - Other
LU250EC0 - Other
Attachments
LU250EC0 - Specification Sheet
Images
LU250EC0 - Large Image
LU250EC0 - Small Image
LU250EC0 - Large Image
Tech Bulletins
LU250EC0 - Tech Bulletin
Features
Shape
ET18
Voltage Rating
100 V
Wattage
250 W
Material, Color, and Finish
Base Type
E39 Mogul
Color Rendering Index
22
Color Rendering Index (Cri)
22
Color Temperature
2100
Finish
Clear
Dimensions and Weight
Diameter
2.244 in;57 mm
Length
9.75 in
Size
9.75
Descriptions
Additional Information
ET18 Shape
Description
Extra Long Description
Long Description
Product Type
High Pressure Sodium Lamp
Short Description
High Pressure Sodium Lamp, 2100K, 22 CRI, 29000 lm (Horizontal);24700 lm (Vertical), 250W, 100V, E39 Mogul