LU15055EC0 - 150W ED23.5 High Pressure Sodium Clear Mogul Base
Sylvania
In-Stock: 7 available locally (Salina, KS ) ( change location)
Catalog Number
LU15055EC0
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
LU150/55/ECO/67516
Description
150W ED23.5 High Pressure Sodium Clear Mogul Base
150W Lumalux Ecologic High Pressure Sodium Hid Lamp, Pass Federal TCLP Test, E39 Based, ED23.5 Bulb, Universal Burn, Clear, 2100K
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid High Pressure Sodium Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Sodium
UNSPSC
39101617 - High pressure sodium lamp HID
UPC/GTIN
046135675164 / 00046135675164
Weight per unit
0.39 (lbs/each)
Stock Availability
Salina
7 (Check another store)
West Wichita
3
All Stores
98
Resources
Other Links
LU15055EC0 - Other
LU15055EC0 - Other
LU15055EC0 - Other
Attachments
LU15055EC0 - Specification Sheet
Images
LU15055EC0 - Large Image
LU15055EC0 - Small Image
LU15055EC0 - Large Image
Tech Bulletins
LU15055EC0 - Tech Bulletin
Features
Lamp Type
HIGH PRESSURE SODIUM
Shape
ET23.5
Voltage Rating
52 V
Wattage
150
Material, Color, and Finish
Base Type
E39 Mogul
Color Rendering Index
22
Color Rendering Index (Cri)
22
Color Temperature
2100
Finish
Clear
Dimensions and Weight
Diameter
2.937 in;74.60 mm
Length
7.75 in
Size
7.75
Descriptions
Additional Information
ED23.5 Shape
Description
Extra Long Description
Long Description
Product Type
High Pressure Sodium Lamp
Short Description
High Pressure Sodium Lamp, 2100K, 22 CRI, 16000 lm (Horizontal);12230 lm (Vertical), 150W, 52V, E39 Mogul