FT40DL835RSEC0 - 40W 4 Pin Twin Tube Biax 2G11 3500K Compact Fluor
Sylvania
In-Stock: 1 available locally (Leesville, LA ) ( change location)
Catalog Number
FT40DL835RSEC0
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
FT40DL/835/RS/ECO/20585
Description
40W 4 Pin Twin Tube Biax 2G11 3500K Compact Fluor
Dulux 40W Long Compact Fluorescent Lamp With 4 Pin Base, 3500K Color Temperature, 82 Cri, Ecologic For Use On Magnetic, Electronic and Dimming Ballasts
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Integrated Non-Ballasted Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101605 - Fluorescent lamps
UPC/GTIN
046135205859 / 00046135205859
Weight per unit
0.41 (lbs/each)
Stock Availability
Leesville
1 (Check another store)
Alexandria
11
All Stores
123
Resources
MSDS Sheets
FT40DL835RSEC0 - MSDS Sheet
Attachments
FT40DL835RSEC0 - Specification Sheet
Other Links
FT40DL835RSEC0 - Other
FT40DL835RSEC0 - Other
FT40DL835RSEC0 - Other
Images
FT40DL835RSEC0 - Large Image
FT40DL835RSEC0 - Small Image
FT40DL835RSEC0 - Large Image
Tech Bulletins
FT40DL835RSEC0 - Tech Bulletin
Features
Amperage Rating
Ballast Dependent
Ballast Type
Electronic and Dimming
Lamp Type
DULUX L
Shape
T5
Wattage
40
Material, Color, and Finish
Base Type
2G11
Color Rendering Index
82
Color Rendering Index (Cri)
Color Temperature
3500 k
Finish
Phosphor Coated
Dimensions and Weight
Diameter
0.709 in;18 mm
Length
22.4 in;573 mm
Descriptions
Description
Extra Long Description
SYL FT40DL/835/RS/ECO/20585 FT40DL8
Long Description
Product Type
Compact Fluorescent Lamp
Short Description
Compact Fluorescent Lamp, 40 W, 2G11, 4100k