CF32DTEIN841EC0 - 32W 4 Pin Triple Tube Biax GX24Q-3 4100K Compact
Sylvania
In-Stock: 4 available locally (Salina, KS ) ( change location)
Catalog Number
CF32DTEIN841EC0
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
CF32DT/E/IN/841/ECO/20886
Description
32W 4 Pin Triple Tube Biax GX24Q-3 4100K Compact
Dulux 32W Triple Compact Fluorescent Amalgam Lamp With 4 Pin Base, 4100K Color Temperature, 82 Cri, For Use With Electronic and Dimming Ballasts, Ecologic
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Integrated Non-Ballasted Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101619 - Compact fluorescent CFL lamps
UPC/GTIN
046135208867 / 00046135208867
Weight per unit
0.21 (lbs/each)
Stock Availability
Salina
4 (Check another store)
West Wichita
78
All Stores
382
Resources
Attachments
CF32DTEIN841EC0 - Specification Sheet
Other Links
CF32DTEIN841EC0 - Other
CF32DTEIN841EC0 - Other
CF32DTEIN841EC0 - Other
Images
CF32DTEIN841EC0 - Large Image
CF32DTEIN841EC0 - Small Image
CF32DTEIN841EC0 - Large Image
Tech Bulletins
CF32DTEIN841EC0 - Tech Bulletin
Features
Amperage Rating
Ballast Dependent
Lamp Type
DULUX T/E
Shape
T4X3
Voltage Rating
Ballast Dependent
Wattage
32
Material, Color, and Finish
Base Type
GX24Q-3 4-Pin
Color Rendering Index
82
Color Temperature
4100 k
Finish
Phosphor Coated
Dimensions and Weight
Diameter
0.472 in;12 mm
Length
5.6 in;142 mm
Descriptions
Description
Extra Long Description
SYL CF32DT/E/IN/841/ECO/20886 CF32D
Features
The overall length of DULUX(R) compact fluorescent lamps is measured from the bottom of the base to the outside edge of the glass. In many cases, the bottom of the base is the bottom of the center post of the base of the lamp. Pin-based compact fluorescent lamps have either 2 pins or 4 pins. Each 2-pin lamp has an internal starter and is designed for preheat, magnetic operation. The 4-pin lamps are designed for electronic ballast operation and are dimmable. These lamps have no internal starter;starting the
Long Description
Product Type
Compact Fluorescent Lamp
Short Description
Compact Fluorescent Lamp, 32 W, Gx24q-3 4-Pin, 16000 h Life, 4100k