CF32DTEIN835EC0 - 32W 4 Pin Triple Tube Biax GX24Q-3 3500K Compact
Sylvania
In-Stock: 10 available locally (Hobbs, NM ) ( change location)
Catalog Number
CF32DTEIN835EC0
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
CF32DT/E/IN/835/ECO/20885
Description
32W 4 Pin Triple Tube Biax GX24Q-3 3500K Compact
Dulux 32W Triple Compact Fluorescent Amalgam Lamp With 4 Pin Base, 3500K Color Temperature, 82 Cri, For Use With Electronic and Dimming Ballasts, Ecologic
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Integrated Non-Ballasted Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101619 - Compact fluorescent CFL lamps
UPC/GTIN
046135208850 / 00046135208850
Weight per unit
0.21 (lbs/each)
Stock Availability
Hobbs
10 (Check another store)
Odessa
0
All Stores
276
Resources
MSDS Sheets
CF32DTEIN835EC0 - MSDS Sheet
Attachments
CF32DTEIN835EC0 - Specification Sheet
Other Links
CF32DTEIN835EC0 - Other
CF32DTEIN835EC0 - Other
CF32DTEIN835EC0 - Other
Images
CF32DTEIN835EC0 - Large Image
CF32DTEIN835EC0 - Small Image
CF32DTEIN835EC0 - Large Image
Tech Bulletins
CF32DTEIN835EC0 - Tech Bulletin
Features
Amperage Rating
Ballast Dependent
Lamp Type
DULUX T/E
Shape
T4X3
Voltage Rating
120 V
Wattage
32
Material, Color, and Finish
Base Type
GX24Q-3 4-Pin
Color Rendering Index
82
Color Temperature
3500 k
Finish
Phosphor Coated
Dimensions and Weight
Diameter
0.472 in;12 mm
Length
5.6 in;142 mm
Descriptions
Description
Extra Long Description
SYL CF32DT/E/IN/835/ECO/20885 CF32D
Features
The overall length of DULUX(R) compact fluorescent lamps is measured from the bottom of the base to the outside edge of the glass. In many cases, the bottom of the base is the bottom of the center post of the base of the lamp. Pin-based compact fluorescent lamps have either 2 pins or 4 pins. Each 2-pin lamp has an internal starter and is designed for preheat, magnetic operation. The 4-pin lamps are designed for electronic ballast operation and are dimmable. These lamps have no internal starter;starting the
Long Description
Product Type
Compact Fluorescent Lamp
Short Description
Compact Fluorescent Lamp, 32 W, Gx24q-3 4-Pin, 16000 h Life, 4100k
Special Features
Additional Information
Average Life
16000 h
Base
GX24q-3
Brightness (Lumens)
2400 lm
Bulb Shape
T4
Dimmable
Yes
GREEN CERTIFICATION
Yes
Lumens
Package Quantity
50 CA
Standards Met
IEC 60901- 7432
Start Type
Rapid Start
Total Harmonic Distortion
Ballast Dependent
Voltage
120.00 V