CF26DDE841EC0 - 26W Double Biax Plug-In CFL 4PIN 4100K 82CRI Elec
Sylvania
In-Stock: 25 available locally (Fort Smith, AR ) ( change location)
Catalog Number
CF26DDE841EC0
Manufacturer's Part Number
CF26DD/E/841/ECO/20669
Description
26W Double Biax Plug-In CFL 4PIN 4100K 82CRI Elec
Dulux 26W Double Compact Fluorescent Lamp With 4 Pin Base, 4100K Color Temperature, 82 Cri, For Use With Electronic and Dimming Ballasts, Ecologic
Categories
Fluorescent Lamps - Compact Fluorescent Integrated Mark as Incorrect
UPC/GTIN
046135206696 / 00046135206696
Weight per unit
0.14 (lbs/each)
Stock Availability
Fort Smith
25 (Check another store)
Springdale
78
All Stores
517
Resources
Attachments
CF26DDE841EC0 - Specification Sheet
Other Links
CF26DDE841EC0 - Other
CF26DDE841EC0 - Other
CF26DDE841EC0 - Other
Images
CF26DDE841EC0 - Large Image
CF26DDE841EC0 - Small Image
CF26DDE841EC0 - Large Image
Tech Bulletins
CF26DDE841EC0 - Tech Bulletin
Features
Amperage Rating
Ballast Dependent
Lamp Type
DULUX D/E
Number Of Lamps
1
Shape
T4X2
Voltage Rating
120/208/240/277 V
Wattage
100 W
Material, Color, and Finish
Color Rendering Index (Cri)
82
Color Temperature
4100
Finish
Phosphor Coated
Dimensions and Weight
Height
2-3/4 in
Length
6.5
Width
1.4 in (Dia.)
Descriptions
Description
Extra Long Description
SYL CF26DD/E/841/ECO/20669 CF26DDE8
Features
120/208/240/277V multi-tap magnetic core and coil ballast for 100W metal halide lamp
Long Description
Product Type
Multi Ballast Kit
Short Description
Multi Ballast Kit, Metal Halide Lamp, Rapid Start, 100 W
Special Features
Pulse Ignitor
Additional Information
Average Life
Base
G24q-3
For Bulb Type
Metal Halide Lamp
Lumens
Minimum Starting Temperature
-22 °F;-30 °C
Package Quantity
1 CT;50 Pk
Power Factor
>0.9
Start Type
Rapid Start
Total Harmonic Distortion
<20 %