CF13DS827EC0 - 13W 2PIN CFL Plug In 82 2700K 82CRI Magnet Ballast
Sylvania
In-Stock: 9 available locally (Pineville, LA ) ( change location)
Catalog Number
CF13DS827EC0
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
CF13DS/827/ECO/21136
Description
13W 2PIN CFL Plug In 82 2700K 82CRI Magnet Ballast
Dulux 13W Single Compact Fluorescent Lamp With 2 Pin Base, 2700K Color Temperature, 82 Cri, Ecologic For Use On Magnetic Ballast
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Compact Fluorescent Integrated Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101619 - Compact fluorescent CFL lamps
UPC/GTIN
046135211362 / 00046135211362
Weight per unit
0.09 (lbs/each)
Stock Availability
Pineville
9 (Check another store)
Alexandria
47
All Stores
373
Resources
MSDS Sheets
CF13DS827EC0 - MSDS Sheet
Attachments
CF13DS827EC0 - Specification Sheet
Other Links
CF13DS827EC0 - Other
CF13DS827EC0 - Other
CF13DS827EC0 - Other
Images
CF13DS827EC0 - Large Image
CF13DS827EC0 - Small Image
CF13DS827EC0 - Large Image
Tech Bulletins
CF13DS827EC0 - Tech Bulletin
Features
Amperage Rating
Ballast Dependent
Ballast Type
Magnetic
Shape
S (T4)
Wattage
13
Material, Color, and Finish
Base Type
GX23 2-Pin
Color Rendering Index
82
Color Rendering Index (Cri)
82
Color Temperature
2700
Dimensions and Weight
Diameter
0.472 in;12 mm
Descriptions
Description
Extra Long Description
SYL CF13DS/827/ECO/21136 CF13DS827E
Long Description
Product Type
Compact Fluorescent Lamp
Short Description
Compact Fluorescent Lamp, 13 W, GX23 2-Pin, S (T4), 82 CRI, 2700K