BULLET12A - 6/9/12W Led Bullet FLD 3K/4K/5K BRZ
Rab Lighting Inc
In-Stock: 13 available locally (Dallas, TX ) ( change location)
Catalog Number
BULLET12A
Manufacturer
Rab Lighting Inc
Manufacturer's Part Number
BULLET12A
Description
6/9/12W Led Bullet FLD 3K/4K/5K BRZ
Led Flood Light, Die-Cast Aluminum, BR30 Base, 120 V, 12 W, 75 W (Halogen), 82, 1240 LM Brightness (Lumens), 100 Ma, 5000 K, Bronze, 4-3/4 In Width, 4-1/2 In Height, Microprismatic Lens Material, 100000 H Average Life, 5 Yr Warranty, 2 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Led Floodlights, Wallpacks, Bo - Led Floodlights Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Floodlights, Wallpacks, Bollards & Landscape Lighting
UNSPSC
39111611 - Flood light
UPC/GTIN
019813196398 / 00019813196398
Weight per unit
1.7 (lbs/each)
Stock Availability
Dallas
13 (Check another store)
DFW RDC
13
All Stores
44
Resources
Images
BULLET12A - Large Image
BULLET12A - Large Image
BULLET12A - Small Image
Other Links
BULLET12A - Other
BULLET12A - Other
BULLET12A - Other
BULLET12A - Other
BULLET12A - Other
Brochures
BULLET12A - Brochure
Specifications Sheets
BULLET12A - Specification Sheet
Attachments
Features
Amperage Rating
0.10A @120V
Current Rating
100 mA
Material
Die-Cast Aluminum
Voltage Rating
120
Wattage
12
Material, Color, and Finish
Base Type
BR30
Color
Bronze
Color Rendering Index
82
Color Rendering Index (Cri)
85 CRI
Color Temperature
5000 k
Finish
Bronze
Lens Material
Microprismatic
Dimensions and Weight
Height
4-1/2 in;114 mm
Width
4-3/4 in;121 cm
Descriptions
Description
12W LED BULLET FLD 50K BRZ
Extra Long Description
RAB BULLET12A BULLETFLD 12W COOL 12
Features
12W LED equivalent to 75W BR30/halogen/wide flood. Available in black, white, bronze and verde green.
Long Description
Product Type
Led Flood Light
Short Description
LED Flood Light, Die-Cast Aluminum, 120 V, 12W, Cool
Special Features
Mount as an uplight or downlight on a RAB Mighty Post or junction box
Additional Information
Average Life
100000 h
Brightness (Lumens)
1240 lm
Equivalent Wattage
75 W (Halogen)
Lumens
1240
Package Quantity
12 PK;1 CT
Standards Met
UL Listed;IESNA LM-79 & LM-80
Warranty
5 yr
Manufacturer Information
Brand
Manufacturers Part Number
BULLET12A
GTIN
UPC
Taxonomies, Classifications, and Categories
Category Description
Type
FLOODLIGHT
Packaging
Weight
2 lb
Weight per each
1.7
Carton
1
Package
12
Uses, Certifications, and Standards
Application
Outdoor Floodlght
Environmental Conditions
Suitable for Wet locations
Mounting
Heavy-duty mounting arm with "O" ring seal and stainless steel screws
Nema Rating
NEMA Beam Spread of 6H x 6V