LED25.5T5H048GC8 - 25W Led T5HO 48" 50K Ballast Compatible Glass
Keystone
In-Stock: 583 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
LED25.5T5H048GC8
Manufacturer
Keystone
Manufacturer's Part Number
KT-LED25.5T5HO-48GC-850-S-CP
Description
25W Led T5HO 48" 50K Ballast Compatible Glass
25.5W Led T5HO Tube, Shatter-Proof Coated Glass, Ballast Compatible, 4, 5000K, Smartdrive
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Led Lamps & Modules - Shape & Circular Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Linear Straight(Fluor Replacement), U-Shape & Circular Lamps
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
890949013137 / 0890949013137 / 00890949013137
Weight per unit
0.48 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
583
Resources
Images
LED25.5T5H048GC8 - Small Image
LED25.5T5H048GC8 - Large Image
Attachments
LED25.5T5H048GC8 - Specification Sheet
Features
Ballast Type
N/A
Lamp Type
T5
Number Of Lamps
Wattage
25.5
Material, Color, and Finish
Base Type
G5
Color Rendering Index (Cri)
>80 Deg
Color Temperature
5000
Housing Color
Descriptions
Construction
Frosted Shatterproof Glass
Description
Extra Long Description
Key KT-LED25.5T5HO-48GC-850-S-CP 25
Long Description
Product Type
25.5W Led T5HO Tube, Shatter-Proof Coated Glass, Ballast Com
Additional Information
Beam Angle
240
Circuit Type
Input Voltage
Ballast Dependent
Ip Rating
Lumens
Nominal Length
48 in