LED11.5BR40840 - *Discontinued* 11.5W Led BR40 40K Dim 940LM
Keystone
In-Stock: 2 available locally (Waxahachie, TX ) ( change location)
Catalog Number
LED11.5BR40840
Manufacturer
Keystone
Manufacturer's Part Number
KT-LED11.5BR40-840
Description
*Discontinued* 11.5W Led BR40 40K Dim 940LM
BR40 Flood, 65W/70W Equivalent, 110 Deg Beam Angle, E26 Medium Base, 4000K, 80 Cri
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Enhanced Commodity Codes - Lighting Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Reflector Gu, MR R Shape Lamps
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
843654127101 / 0843654127101 / 00843654127101
Weight per unit
0.75 (lbs/each)
Stock Availability
Waxahachie
2 (Check another store)
DFW RDC
12
All Stores
314
Resources
Attachments
LED11.5BR40840 - Specification Sheet
Images
LED11.5BR40840 - Small Image
LED11.5BR40840 - Large Image
Features
Ballast Type
N/A
Number Of Lamps
Wattage
11.5
Material, Color, and Finish
Base Type
E26
Color Rendering Index (Cri)
>80 Deg
Color Temperature
4000
Housing Color
Descriptions
Description
Extra Long Description
Key KT-LED11.5BR40-840 BR40 Flood,
Long Description
Product Type
BR40 Flood, 65W/70W Equivalent, 110 Deg Beam Angle, E26 Medi
Additional Information
Beam Angle
120
Circuit Type
Input Voltage
120V