L80HIDHEX39850D - 80W Led Hid RPL 50K Hor Rot Base Expandable
Keystone
In-Stock: 1 available locally (Bryan-College Station, TX ) ( change location)
Catalog Number
L80HIDHEX39850D
Manufacturer
Keystone
Manufacturer's Part Number
KT-LED80HID-H-EX39-850-D /G3-D
Description
80W Led Hid RPL 50K Hor Rot Base Expandable
Led Hid Lamp, 360 ° Beam Angle, >83, 5000 K, 11300 LM Brightness (Lumens), 80 W, 120 to 277 V Ac, 0.73 A @ 120 V Ac;0.32 A @ 277 V Ac, 50000+ H Average Life, EX39 Mogul Base, Non Dimmable, 5.12 In Diameter, 11.4 In Height, Instant, 5 Yr Warranty, 3.66 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Lamps & Bulbs - Hid High Intensity Discharge L Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Specialty Lamps & Modules
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
843654123585 / 0843654123585 / 00843654123585
Weight per unit
3.66 (lbs/each)
Stock Availability
Bryan-College Station
1 (Check another store)
Houston RDC
Images
L80HIDHEX39850D - Small Image
L80HIDHEX39850D - Large Image
L80HIDHEX39850D - Small Image
L80HIDHEX39850D - Large Image
Specifications Sheets
L80HIDHEX39850D - Specification Sheet
Attachments
Features
Ballast Type
N/A
Current Rating
0.73 A @ 120 V ac;0.32 A @ 277 V ac
Number Of Lamps
Voltage Rating
120 to 277 V ac
Wattage
80 W
Material, Color, and Finish
Base Type
Ex39 Mogul
Color Rendering Index
>83
Color Rendering Index (Cri)
>80 Deg
Color Temperature
5000 k
Housing Color
Dimensions and Weight
Diameter
5.12 in
Height
11.4 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
Key KT-LED80HID-H-EX39-850-D /G3-DP
Long Description
Product Type
LED HID Lamp
Short Description
LED HID Lamp, 5000K, 11300 lm, 80W, 120 to 277VAC, 11300 Lumens, Hor Rot Base