MXR70UMED0 - 70W or PS/MH Med Screw Universal Burn Position
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 58 available locally (Hot Springs, AR ) ( change location)
Catalog Number
MXR70UMED0
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
MXR70/U/MED/O
Description
70W or PS/MH Med Screw Universal Burn Position
Metal Halide Lamp, 70, 3200 K, 5500 LM Brightness (Lumens), 70 W, Clear, Hard Glass Material, 15000 H Average Life, Medium Base, M98 Ansi Ballast Code, Non Dimmable, 2.125 In Diameter, 5.43 In Height, 4.02 % Mercury Content, 1.78 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid Quartz Metal Halide Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Metal Halide
UNSPSC
39101614 - Metal halide lamp HID
UPC/GTIN
043168123778 / 00043168123778
Weight per unit
0.3 (lbs/each)
Stock Availability
Hot Springs
58 (Check another store)
Little Rock
5
All Stores
95
Resources
Images
MXR70UMED0 - Small Image
MXR70UMED0 - Large Image
MXR70UMED0 - Large Image
Features
Material
Hard Glass
Wattage
70
Material, Color, and Finish
Base Type
Medium
Color
Clear
Color Rendering Index
70
Color Rendering Index (Cri)
Color Temperature
3200 K
Finish
Clear
Style
Open or enclosed fixtures
Dimensions and Weight
Diameter
2.125 in
Height
5.43 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL MXR70/U/MED/O 12377 MULTIVAPOR
Long Description
Product Type
Metal Halide Lamp
Short Description
Metal Halide Lamp, 3200K, 70W, Clear, Medium
Special Features
5.43IN Length
Additional Information
ANSI Ballast Code
M98
Average Life
15000 h
Base
Medium Screw (E26)
Brightness (Lumens)
5500 lm
Lumens
5500
Mercury Content
4.02 %