MVR320VBUH0PA - 320W ED28 Metal Halide Clear Mogul Base Pulserc
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 5 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
MVR320VBUH0PA
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
MVR320/VBU/HO/PA
Description
320W ED28 Metal Halide Clear Mogul Base Pulserc
Metal Halide Lamp, 65, 4000 K, 31000 LM Brightness (Lumens), 320 W, Clear, Hard Glass Material, 20000 H Average Life, Mogul Base, M132/M154 Ansi Ballast Code, Non Dimmable, 3.5 In Diameter, 8.25 In Height, 30 % Mercury Content, 5.33 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid Quartz Metal Halide Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Metal Halide
UNSPSC
39101614 - Metal halide lamp HID
UPC/GTIN
043168275019 / 00043168275019
Weight per unit
0.46 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
5
Resources
Images
MVR320VBUH0PA - Small Image
MVR320VBUH0PA - Large Image
MVR320VBUH0PA - Large Image
Features
Material
Hard Glass
Wattage
320
Material, Color, and Finish
Base Type
Mogul
Color
Clear
Color Rendering Index
65
Color Rendering Index (Cri)
65
Color Temperature
4000 K
Finish
Clear
Style
Enclosed fixtures only
Dimensions and Weight
Diameter
3.5 in
Height
8.25 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL MVR320/VBU/HO/PA 27501 MULTIVAP
Long Description
Product Type
Metal Halide Lamp
Short Description
Metal Halide Lamp, 4000K, 320W, Clear, Mogul
Special Features
8.25IN Length
Additional Information
ANSI Ballast Code
M132/M154
Average Life
20000 h
Base
Mogul Screw (E39)
Brightness (Lumens)
31000 lm
Lumens
31000
Mercury Content
30 %