MVR1000UBT37 - 1000W BT37 Metal Halide Reduced Glass Clear Mogul
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 8 available locally (West Monroe, LA ) ( change location)
Catalog Number
MVR1000UBT37
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
MVR1000/U/BT37
Description
1000W BT37 Metal Halide Reduced Glass Clear Mogul
Metal Halide Lamp, 65, 3700 K, 105000 LM (Horizontal);115000 LM (Vertical) Brightness (Lumens), 1000 W, Clear, Hard Glass Material, 9000 H (Horizontal);12000 H (Vertical) Average Life, Mogul Base, M47 Ansi Ballast Code, Non Dimmable, 4.625 In Diameter, 11.5 In Height, 150 % Mercury Content, 4.45 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid Quartz Metal Halide Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Metal Halide
UNSPSC
39101614 - Metal halide lamp HID
UPC/GTIN
043168182058 / 00043168182058
Weight per unit
0.74 (lbs/each)
Stock Availability
West Monroe
8 (Check another store)
All Stores
20
Resources
Images
MVR1000UBT37 - Small Image
MVR1000UBT37 - Large Image
Features
Material
Hard Glass
Wattage
1000 W
Material, Color, and Finish
Base Type
Mogul
Color
Clear
Color Rendering Index
65
Color Rendering Index (Cri)
65
Color Temperature
3700 K
Finish
Clear
Style
Enclosed fixtures only
Dimensions and Weight
Diameter
4.625 in
Height
11.5 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL MVR1000/U/BT37 18205 MULTIVAPOR
Long Description
Product Type
Metal Halide Lamp
Short Description
Metal Halide Lamp, 3700K, 1000W, Clear, Mogul
Special Features
11.5IN Length
Additional Information
ANSI Ballast Code
M47
Average Life
9000 h (Horizontal);12000 h (Vertical)
Base
Mogul Screw (E39)
Brightness (Lumens)
105000 lm (Horizontal);115000 lm (Vertical)
Mercury Content
150 %