LU15055HEC0 - 150W ED23.5 High Pressure Sodium Clear Mogul Base
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 1 available locally (Abilene, TX ) ( change location)
Catalog Number
LU15055HEC0
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
LU150/55/H/ECO
Description
150W ED23.5 High Pressure Sodium Clear Mogul Base
High Pressure Sodium Lamp, 22, 2000 K, 16000 LM Brightness (Lumens), 150 W, 110 V, Clear, Glass Material, 24000 H Average Life, E39 Mogul Screw Base, S55 Ansi Ballast Code, Non Dimmable, 2.95 In Diameter, 7.75 In Length, 14.85 % Mercury Content, 0.36 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid High Pressure Sodium Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Sodium
UNSPSC
39101617 - High pressure sodium lamp HID
UPC/GTIN
043168853712 / 00043168853712
Weight per unit
0.36 (lbs/each)
Stock Availability
Abilene
1 (Check another store)
All Stores
81
Resources
Images
LU15055HEC0 - Small Image
LU15055HEC0 - Large Image
LU15055HEC0 - Large Image
Features
Material
Glass
Voltage Rating
110 V
Wattage
150
Material, Color, and Finish
Base Type
E39 Mogul Screw
Color
Clear
Color Rendering Index
22
Color Rendering Index (Cri)
20-39
Color Temperature
2000 K
Finish
Clear
Style
Open or enclosed fixtures
Dimensions and Weight
Diameter
2.95 in
Length
7.75 in
Descriptions
Additional Information
ED23.5 Shape
Description
Extra Long Description
GEL LU150/55/H/ECO 85371 LUCALOX
Long Description
Product Type
High Pressure Sodium Lamp
Short Description
High Pressure Sodium Lamp, 2000K, 22 CRI, 16000 lm, 150W, 110V, E39 Mogul Screw
Special Features
7.75IN Length
Additional Information
ANSI Ballast Code
S55
Average Life
24000 h
Base
E39
Brightness (Lumens)
16000 lm
Lumens
Mercury Content
14.85 %