LU1000EC0 - 1000W E25 High Pressure Sodium Clear Mogul Base
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 1 available locally (New Braunfels, TX ) ( change location)
Catalog Number
LU1000EC0
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
LU1000/ECO
Description
1000W E25 High Pressure Sodium Clear Mogul Base
High Pressure Sodium Lamp, 22, 2100 K, 140000 LM Brightness (Lumens), 1000 W, 456 V, Clear, Glass Material, 24000+ H Average Life, Mogul Base, S52 Ansi Ballast Code, Non Dimmable, 3.125 In Diameter, 15.06 In Length, 24.75 % Mercury Content, 0.96 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid High Pressure Sodium Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Sodium
UNSPSC
39101617 - High pressure sodium lamp HID
UPC/GTIN
043168440585 / 00043168440585
Weight per unit
0.96 (lbs/each)
Stock Availability
New Braunfels
1 (Check another store)
San Antonio RDC
0
All Stores
78
Resources
Images
LU1000EC0 - Small Image
LU1000EC0 - Large Image
LU1000EC0 - Large Image
Features
Material
Glass
Voltage Rating
456 V
Wattage
1000 W
Material, Color, and Finish
Base Type
Mogul
Color
Clear
Color Rendering Index
22
Color Rendering Index (Cri)
Color Temperature
2100 K
Finish
Clear
Style
Open or enclosed fixtures
Dimensions and Weight
Diameter
3.125 in
Length
15.06 in
Descriptions
Additional Information
E25 Shape
Description
Extra Long Description
GEL LU1000/ECO 44058 LUCALOX
Long Description
Product Type
High Pressure Sodium Lamp
Short Description
High Pressure Sodium Lamp, 2100K, 22 CRI, 140000 lm, 1000W, 456V, Mogul
Special Features
15.06IN Length
Additional Information
ANSI Ballast Code
S52
Average Life
24000+ h
Base
E39
Brightness (Lumens)
140000 lm
Lumens
Mercury Content
24.75 %