HR175DX39 - 175W ED28 Mercury Vapor White Mogul Base Lamp
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 4 available locally (Mesa, AZ ) ( change location)
Catalog Number
HR175DX39
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
HR175DX39
Description
175W ED28 Mercury Vapor White Mogul Base Lamp
Hid Mercury Vapor Lamp, 50, 3900 K, 7800 LM Brightness (Lumens), 175 W, 318 V, White, Hard Glass Material, 20000 H Average Life, Mogul Screw Base, H39 Ansi Ballast Code, Non Dimmable, 3.5 In Diameter, 8.25 In Length, 30.3 % Mercury Content, 0.53 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid Mercury Vapor Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Mercury Vapor
UNSPSC
39101615 - Mercury vapor lamp HID
UPC/GTIN
043168240628 / 00043168240628
Weight per unit
0.53 (lbs/each)
Stock Availability
Mesa
4 (Check another store)
Phoenix
0
All Stores
170
Resources
Images
HR175DX39 - Small Image
HR175DX39 - Large Image
HR175DX39 - Large Image
Features
Material
Hard Glass
Voltage Rating
318 V
Wattage
175
Material, Color, and Finish
Base Type
Mogul Screw
Color
White
Color Rendering Index
50
Color Rendering Index (Cri)
50.0
Color Temperature
3900 K
Finish
white
Style
Open or enclosed fixtures
Dimensions and Weight
Diameter
3.5 in
Length
8.25 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL HR175DX39 24062 MERCURY
Long Description
Product Type
HID Mercury Vapor Lamp
Short Description
HID Mercury Vapor Lamp, 3900K, 7800 lm, 175W, 318V
Special Features
8.25IN Length
Additional Information
ANSI Ballast Code
H39
Average Life
20000 h
Base
E39
Brightness (Lumens)
7800 lm
Lumens
Mercury Content
30.3 %