F96T12HL41H0WM - 95W T12 Linear Fluorescent
Tungsram
In-Stock: 1 available locally (Lufkin, TX ) ( change location)
Catalog Number
F96T12HL41H0WM
Manufacturer
Tungsram
Manufacturer's Part Number
F96T12HL41/HO/WM
Description
95W T12 Linear Fluorescent
Fluorescent Lamp, R17D Recessed Double Contact Base, T12 Bulb Shape, 77, 12000 H Average Life, 4100 K, 95 W, 8850 LM Brightness (Lumens), 96 In Length, 1.4 LB/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Linear Fluorescent Straight La Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101605 - Fluorescent lamps
UPC/GTIN
043168668620 / 00043168668620
Weight per unit
1.39 (lbs/each)
Stock Availability
Lufkin
1 (Check another store)
Nacogdoches
0
All Stores
105
Resources
Other Links
F96T12HL41H0WM - Other
Images
F96T12HL41H0WM - Small Image
F96T12HL41H0WM - Large Image
Attachments
F96T12HL41H0WM - Specification Sheet
Wattage
95 W
Material, Color, and Finish
Base Type
R17D Recessed Double Contact
Color Rendering Index
77
Color Rendering Index (Cri)
77 V
Color Temperature
4100 k
Dimensions and Weight
Diameter
1.5 in
Length
96 WTT
Descriptions
Description
95W T12 LINEAR FLUORESCENT
Extra Long Description
GEL F96T12HL41/HO/WM 66862 FLUORESC
Long Description
Product Type
Fluorescent Lamp
Short Description
FLuorescent Lamp, R17D Recessed Double Contact, T12, 77 CRI, 95 W