F96T12CWH0CT - 110W T12 96" Cool White Cold Temp Ho 62 Cri R17D
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 3 available locally (Terrell, TX ) ( change location)
Catalog Number
F96T12CWH0CT
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
F96T12/CW/HO/CT
Description
110W T12 96" Cool White Cold Temp Ho 62 Cri R17D
Fluorescent Lamp, R17D Recessed Double Contact Base, T12 Bulb Shape, 60, 12000 H Average Life, 4100 K, Cool White, 800 Ma, 110 W, 3710 LM Brightness (Lumens), Soda Lime Housing Material, Shatter Resistant Coated, 1.5 In Diameter, 48.0 In Length, Instant;Rapid, 1.3 LB/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Linear Fluorescent Straight La Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
High Volume Fluorescents
UNSPSC
39101605 - Fluorescent lamps
UPC/GTIN
043168119184 / 00043168119184
Weight per unit
1.32 (lbs/each)
Stock Availability
Terrell
3 (Check another store)
Tyler
0
All Stores
13
Resources
Images
F96T12CWH0CT - Small Image
F96T12CWH0CT - Large Image
Features
Current Rating
800 mA
Wattage
110
Material, Color, and Finish
Base Type
R17D Recessed Double Contact
Color
Cool White
Color Rendering Index
60
Color Rendering Index (Cri)
60.0
Color Temperature
4100 k
Finish
Shatter Resistant Coated
Housing Material
Soda Lime
Dimensions and Weight
Diameter
1.5
Length
48.0 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL F96T12/CW/HO/CT 11918 FLUORESCE
Long Description
Product Type
Fluorescent Lamp
Short Description
Fluorescent Lamp, R17D Recessed Double Contact, T12, 60 CRI, 110 W