F72T12CWH0 - 85W T12 72" Cool White High Output 62 Cri R17D
Ge Current, A Daintree Company
In-Stock: 2 available locally (Rockwall, TX ) ( change location)
Catalog Number
F72T12CWH0
Manufacturer
Ge Current, A Daintree Company
Manufacturer's Part Number
F72T12CW/HO-15PK
Description
85W T12 72" Cool White High Output 62 Cri R17D
Fluorescent Lamp, Recessed Double Contact R17D Base, T12 Bulb Shape, 60, 12000 H Average Life, 4100 K, Cool White, 85 W, 6350 LM Brightness (Lumens), Soda Lime Housing Material, 1.5 In Diameter, 72.0 In Length, Rapid, -29 °C Operating Temperature, 1.07 LB/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Linear Fluorescent Straight La Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101605 - Fluorescent lamps
UPC/GTIN
043168136976 / 00043168136976
Weight per unit
1.31 (lbs/each)
Stock Availability
Rockwall
2 (Check another store)
DFW RDC
0
All Stores
93
Resources
Images
F72T12CWH0 - Small Image
F72T12CWH0 - Large Image
Wattage
85
Material, Color, and Finish
Base Type
Recessed Double Contact R17D
Color
Cool White
Color Rendering Index
60
Color Rendering Index (Cri)
60.0
Color Temperature
4100 k
Housing Material
Soda Lime
Dimensions and Weight
Diameter
1.5
Length
72.0 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL F72T12CW/HO-15PK 13697 FLUORE
Long Description
Product Type
Fluorescent Lamp
Short Description
FLuorescent Lamp, Recessed Double Contact R17D, T12, 60 CRI, 85 W
Additional Information
Average Life
12000 h
Base
Recessed Double Contact (R17d)
Brightness (Lumens)
6350 lm
Bulb Shape
T12
Lumens
Minimum Operating Temperature
-29 °C