F54T5850EC0H0CVG - 54W T5 46" SHTR Res 50K Min Bipin
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 3 available locally (Tyler, TX ) ( change location)
Catalog Number
F54T5850EC0H0CVG
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
F54T5850HOECOCVG
Description
54W T5 46" SHTR Res 50K Min Bipin
Shatter Resistant Fluorescent Lamp, T5 Shape, 85, 5000 K, 4370 LM Brightness (Lumens), 54 W, 520 V, 460 Ma, 30000 H Average Life, G5 Miniature Bi-Pin Base, Non Dimmable, 0.62 In Diameter, 45.2 In Length, Rapid, 0.4 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Shatter Resistant Lamps - Shatter Resistant Fluorescent Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101605 - Fluorescent lamps
UPC/GTIN
043168803113 / 00043168803113
Weight per unit
0.4 (lbs/each)
Stock Availability
Tyler
3 (Check another store)
All Stores
63
Resources
Images
F54T5850EC0H0CVG - Small Image
F54T5850EC0H0CVG - Large Image
F54T5850EC0H0CVG - Large Image
Attachments
F54T5850EC0H0CVG - Specification Sheet
Features
Current Rating
460 mA
Shape
T5
Voltage Rating
520 V
Wattage
54
Material, Color, and Finish
Base Type
G5 Miniature Bi-Pin
Color Rendering Index
85
Color Rendering Index (Cri)
85.0
Color Temperature
5000 k
Dimensions and Weight
Diameter
0.62 in
Length
45.2
Descriptions
Additional Information
Bulb Material Sodalime Glass
Description
Extra Long Description
GEL F54T5850HOECOCVG 80311 FLUORESC
Long Description
Product Type
Shatter Resistant Fluorescent Lamp
Short Description
Shatter Resistant Fluorescent Lamp, T5, 5000K, 4370 lm, 54W