F32T8XLSPX50HLEC - 32W T8 48" 5000K Med Bi-Pin 80 Cri Fluor Lamp
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 19 available locally (Waxahachie, TX ) ( change location)
Catalog Number
F32T8XLSPX50HLEC
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
F32T8XLSPX50HLEC
Description
32W T8 48" 5000K Med Bi-Pin 80 Cri Fluor Lamp
Fluorescent Lamp, G13 Miniature Bi-Pin Base, T8 Bulb Shape, 80, 40000 H Average Life, 5000 K, 32 W, 3000 LM Brightness (Lumens), Soda Lime Housing Material, 1.0 In Diameter, 48.0 In Length, Instant;Rapid, +10 °C Operating Temperature, 0.56 LB
Categories
Fluorescent Lamps - Linear Fluorescent Straight La Mark as Incorrect
UPC/GTIN
043168425568 / 00043168425568
Stock Availability
Waxahachie
19 (Check another store)
DFW RDC
0
All Stores
21
Resources
Images
F32T8XLSPX50HLEC - Small Image
F32T8XLSPX50HLEC - Large Image
F32T8XLSPX50HLEC - Large Image
Specifications Sheets
F32T8XLSPX50HLEC - Specification Sheet
Wattage
32
Material, Color, and Finish
Base Type
G13 Miniature Bi-Pin
Color Rendering Index
80
Color Rendering Index (Cri)
80.0
Color Temperature
5000 k
Housing Material
Soda Lime
Dimensions and Weight
Diameter
1.0 in
Length
48
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL F32T8XLSPX50HLEC 42556 SLIM LIN
Long Description
Product Type
Fluorescent Lamp
Short Description
FLuorescent Lamp, G13 Miniature Bi-Pin, T8, 80 CRI, 32 W
Additional Information
Average Life
40000 h
Brightness (Lumens)
3000 lm
Minimum Operating Temperature
+10 °C