F32T8SPX65EC02 - 32W T8 48" 6500K 78 Cri
Tungsram
In-Stock: 36 available locally (West Monroe, LA ) ( change location)
Catalog Number
F32T8SPX65EC02
Manufacturer
Tungsram
Manufacturer's Part Number
F32T8/SPX65/ECO2
Description
32W T8 48" 6500K 78 Cri
Fluorescent Lamp, Pin/Plug-In G13 Base, T8 Bulb Shape, 78, 30000 H Average Life, 6500 K, 32 W, 2900 LM Brightness (Lumens), Soda Lime Housing Material, 1.0 In Diameter, 48.0 In Length, Instant;Rapid, +10 °C Operating Temperature, 0.56 LB
Categories
Fluorescent Lamps - Linear Fluorescent Straight La Mark as Incorrect
UPC/GTIN
043168663427 / 00043168663427
Stock Availability
West Monroe
36 (Check another store)
All Stores
207
Resources
Other Links
F32T8SPX65EC02 - Other
Attachments
F32T8SPX65EC02 - Specification Sheet
Images
F32T8SPX65EC02 - Small Image
F32T8SPX65EC02 - Large Image
F32T8SPX65EC02 - Large Image
Wattage
32 W
Material, Color, and Finish
Base Type
Pin/Plug-In G13
Color Rendering Index
78
Color Rendering Index (Cri)
78 WTT
Color Temperature
6500 k
Housing Material
Soda Lime
Dimensions and Weight
Diameter
1.0 in
Length
48.0 in
Descriptions
Description
32W T8 48" 6500K 78 CRI
Extra Long Description
GEL F32T8/SPX65/ECO2 66342 SLIM LIN
Long Description
Product Type
Fluorescent Lamp
Short Description
FLuorescent Lamp, Pin/Plug-In G13, T8, 78 CRI, 32 W
Additional Information
Average Life
30000 h
Brightness (Lumens)
2900 lm
Lumens
2.9k lm
Minimum Operating Temperature
+10 °C