F32T8SPX35EC02 - 32W T8 48" 3500K 85 Cri
Tungsram
In-Stock: 12 available locally (Mt. Pleasant, TX ) ( change location)
Catalog Number
F32T8SPX35EC02
Manufacturer
Tungsram
Manufacturer's Part Number
F32T8/SPX35/ECO2
Description
32W T8 48" 3500K 85 Cri
Linear Fluorescent Lamp, Pin/Plug-In G13 Base, T8 Bulb Shape, 85, 30000 H Average Life, 3500 K, 32 W, 2925 LM Brightness (Lumens), Soda Lime Glass Housing Material, 1.0 In Diameter, 48.0 In Length, Instant;Rapid, +10 °C Operating Temperature, 0.56 LB/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Linear Fluorescent Straight La Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101605 - Fluorescent lamps
UPC/GTIN
043168688512 / 00043168688512
Weight per unit
0.56 (lbs/each)
Stock Availability
Mt. Pleasant
12 (Check another store)
Tyler
0
All Stores
303
Resources
Images
F32T8SPX35EC02 - Small Image
F32T8SPX35EC02 - Large Image
Attachments
F32T8SPX35EC02 - Specification Sheet
Other Links
F32T8SPX35EC02 - Other
Wattage
32 W
Material, Color, and Finish
Base Type
Pin/Plug-In G13
Color Rendering Index
85
Color Rendering Index (Cri)
85 W
Color Temperature
3500 k
Housing Material
Soda Lime Glass
Dimensions and Weight
Diameter
1.0 in
Length
48.0 in
Descriptions
Description
32W T8 48" 3500K 85 CRI
Extra Long Description
GEL F32T8/SPX35/ECO2 68851 SLIM LIN
Long Description
Product Type
Linear Fluorescent Lamp
Short Description
48" Linear Fluorescent Lamp, Pin/Plug-In G13, T8, 85 CRI, 32 W, 4100K
Additional Information
Average Life
30000 h
Base
Medium Bi-Pin (G13)
Brightness (Lumens)
2925 lm
Bulb Shape
T8
GREEN CERTIFICATION
Yes
Lumens
2.925k lm
Minimum Operating Temperature
+10 °C