F30T12CWRSEC0 - *Delisted* 30W T12 36" CW 60 Cri Bi-Pin Rapid STRT
Ge Current, A Daintree Company
In-Stock: 9 available locally (Sherman, TX ) ( change location)
Catalog Number
F30T12CWRSEC0
Manufacturer
Ge Current, A Daintree Company
Manufacturer's Part Number
F30T12/CW/RS/ECO
Description
*Delisted* 30W T12 36" CW 60 Cri Bi-Pin Rapid STRT
Linear Fluorescent Lamp, G13 Medium Bi-Pin Base, T12 Bulb Shape, 60, 18000 H Average Life, 4100 K, Cool White, 30 W, 2200 LM Brightness (Lumens), Soda Lime Housing Material, 1.5 In Diameter, 36.0 In Length, Rapid, 1.86 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Linear Fluorescent Straight La Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101605 - Fluorescent lamps
UPC/GTIN
043168800846 / 00043168800846
Weight per unit
0.52 (lbs/each)
Stock Availability
Sherman
9 (Check another store)
DFW RDC
0
All Stores
228
Resources
Images
F30T12CWRSEC0 - Small Image
F30T12CWRSEC0 - Large Image
F30T12CWRSEC0 - Large Image
Wattage
30 W
Material, Color, and Finish
Base Type
G13 Medium Bi-pin
Color
Cool White
Color Rendering Index
60
Color Rendering Index (Cri)
60.0
Color Temperature
4100 k
Housing Material
Soda Lime
Dimensions and Weight
Diameter
1.5
Length
36.0 in
Descriptions
Description
Features
Long Description
Product Type
Linear Fluorescent Lamp
Short Description
Linear Fluorescent Lamp, G13 Medium 2 Pin, T12, 60 CRI, 30 W