F17T8SP35EC0 - 17W T8 24" 3500K 78 Cri Bi-Pin Energy Saving
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 1 available locally (League City, TX ) ( change location)
Catalog Number
F17T8SP35EC0
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
F17T8/SP35/ECO
Description
17W T8 24" 3500K 78 Cri Bi-Pin Energy Saving
Fluorescent Lamp, G13 Medium Bi-Pin Base, T8 Bulb Shape, 78, 30000 H Average Life, 3500 K, 70 V, 17 W, 1325 LM Brightness (Lumens), Soda Lime Housing Material, 1.0 In Diameter, 24.0 In Length, Instant;Rapid, 0.26 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Linear Fluorescent Straight La Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101605 - Fluorescent lamps
UPC/GTIN
043168457439 / 00043168457439
Weight per unit
0.26 (lbs/each)
Stock Availability
League City
1 (Check another store)
Deer Park
0
All Stores
81
Resources
Images
F17T8SP35EC0 - Small Image
F17T8SP35EC0 - Large Image
F17T8SP35EC0 - Large Image
Specifications Sheets
F17T8SP35EC0 - Specification Sheet
Features
Voltage Rating
70 V
Wattage
17
Material, Color, and Finish
Base Type
G13 Medium Bi-pin
Color Rendering Index
78
Color Rendering Index (Cri)
78.0
Color Temperature
3500 k
Housing Material
Soda Lime
Dimensions and Weight
Diameter
1.0 in
Length
24.0 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL F17T8/SP35/ECO 45743 FLUORESCEN
Long Description
Product Type
Fluorescent Lamp
Short Description
FLuorescent Lamp, G13 Medium 2 Pin, T8, 78 CRI, 17 W, 4100K