ICN2TTP40SC35I - (2)40W Elec Bal
Advance
In-Stock: 9 available locally (West Wichita, KS ) ( change location)
Catalog Number
ICN2TTP40SC35I
Manufacturer
Advance
Manufacturer's Part Number
502708
Description
(2)40W Elec Bal
Ballast, Programmed, 40 W, 277 V Ac, 0.57 A, FT40W/2G11 Shape, Non Dimmable, 2 Lamps, 9.5 In Length, 1.7 In Width, 1.18 In Height, 0.88 Ballast Factor, 0.98 Power Factor, 50 to 60 HZ, Metal Housing Material, 10 % Total Harmonic Distortion, 5 Yr Warranty, 531 G/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Electronic Fluorescent Ballast - Electronic Compact Fluorescent Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Electronic Ballast
UNSPSC
39101901 - Fluorescent ballast
UPC/GTIN
781087065341 / 00781087065341
Weight per unit
1.2 (lbs/each)
Stock Availability
West Wichita
9 (Check another store)
All Stores
57
Resources
Specifications Sheets
ICN2TTP40SC35I - Specification Sheet
Images
ICN2TTP40SC35I - Large Image
ICN2TTP40SC35I - Large Image
Attachments
Features
Current Rating
0.57 A
Lamp Type
CFL
Number Of Lamps
2
Shape
FT40W/2G11
Voltage Rating
277 V ac
Wattage
40
Material, Color, and Finish
Housing Material
Metal
Dimensions and Weight
Height
1.18 in
Length
9.5 in
Width
1.7 in
Descriptions
Description
(2)40W ELEC BAL
Extra Long Description
ADV 502708 ELE BALLAST (2) 40W CFL
Features
Long Description
Product Type
Ballast
Short Description
Ballast, 40 W, 277 VAC, Metal, 3 Lamps
Special Features
Energy Efficient Design;Compact and Lightweighthousing
Additional Information
Ballast Factor
0.88
For Bulb Type
CFL
Made In USA
yes
Package Quantity
1 CT;10 PK
Power Factor
0.98
Standards Met
UL Listed;CSA Certified;RoHS Compliant;CEC
Start Type
Programmed Start
Total Harmonic Distortion
10 %
Warranty
5 yr
Wire Type
SOLID
Manufacturer Information
Brand
Signify Electronics
Manufacturers Part Number
Sub Brand
Centium
GTIN
UPC
Taxonomies, Classifications, and Categories
Category Description
ELECTRONIC BALLAST
Type
Electronic Fluorescent
Packaging
Weight
531 g/EA
Weight per each
1.2
Carton
1
Package
10
Uses, Certifications, and Standards
Frequency Rating
50 to 60 Hz