ICN2S40N35I - (2) F40T12 120-277V Elec Bal
Advance
In-Stock: 8 available locally (Little Rock, AR ) ( change location)
Catalog Number
ICN2S40N35I
Manufacturer
Advance
Manufacturer's Part Number
198697
Description
(2) F40T12 120-277V Elec Bal
Fluorescent Ballast, Rapid, 40 W, 277 V Ac, 0.26 A, Non Dimmable, 2 Lamps, 9.5 In Length, 1.3 In Width, 1 In Height, 0.85 Ballast Factor, 0.98 Power Factor, 50 HZ;60 HZ, Metal Housing Material, 10 % Total Harmonic Distortion, 0.187 KG/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Electronic Fluorescent Ballast - Electronic Linear Fluorescent Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Electronic Ballast
UNSPSC
39101901 - Fluorescent ballast
UPC/GTIN
781087074879 / 00781087074879
Weight per unit
0.44 (lbs/each)
Stock Availability
Little Rock
8 (Check another store)
All Stores
673
Resources
Specifications Sheets
ICN2S40N35I - Specification Sheet
Images
ICN2S40N35I - Large Image
ICN2S40N35I - Small Image
Attachments
Features
Current Rating
0.26 A
Lamp Type
T12
Number Of Lamps
2
Voltage Rating
277 V ac
Wattage
40
Material, Color, and Finish
Housing Material
Metal
Dimensions and Weight
Height
1 in
Length
9.5 in
Width
1.3 in
Descriptions
Description
(2) F40T12 120-277V ELEC BAL
Extra Long Description
ADV 198697 ELE BALLAST (2) F40T12 1
Features
No matter what the conditions require, operating at a variety of line voltages between 120V to 480V, whether located in high ambient temperature environments (requiring a 90° C rating) or not, our family of Philips Advance Centium ballasts are ideal for a wide variety of Applications.
Long Description
Product Type
Fluorescent Ballast
Short Description
Fluorescent Ballast, Rapid Start, 40 W, 2 Lamps
Special Features
Suitable for Outdoor
Additional Information
# Of Lamps
2
Ballast Factor
0.85
For Bulb Type
T12
Made In USA
yes
Package Quantity
1 CT;10 PK
Power Factor
0.98
Standards Met
UL Listed;CSA Certified;DOE Compliant;CSA Certified-E;RoHS Compliant
Start Type
Rapid Start
Total Harmonic Distortion
10 %
Wire Type
SOLID
Manufacturer Information
Brand
Signify Electronics
Manufacturers Part Number
Sub Brand
Centium
GTIN
UPC
Taxonomies, Classifications, and Categories
Category Description
ELECTRONIC BALLAST
Type
Electronic Fluorescent
Packaging
Weight
0.187 kg/EA
Weight per each
0.44
Carton
1
Package
10
Uses, Certifications, and Standards
Frequency Rating
50 Hz;60 Hz