I0P2P59N35I - 2-59W T8 120/277V Elec Bal
Advance
In-Stock: 7 available locally (Stillwater, OK ) ( change location)
Catalog Number
I0P2P59N35I
Manufacturer
Advance
Manufacturer's Part Number
503185
Description
2-59W T8 120/277V Elec Bal
Fluorescent Ballast, Instant, 59 W, 120 to 277 V Ac, 0.95 A, Non Dimmable, 2 Lamps, 9.5 In Length, 1.3 In Width, 1 In Height, 0.87 Ballast Factor, 0.98 Power Factor, 50 HZ;60 HZ, Metal Housing Material, 10 % Total Harmonic Distortion, 350 G/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Electronic Fluorescent Ballast - Electronic Linear Fluorescent Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Electronic Ballast
UNSPSC
39101901 - Fluorescent ballast
UPC/GTIN
781087135624 / 00781087135624
Weight per unit
0.8 (lbs/each)
Stock Availability
Stillwater
7 (Check another store)
Tulsa
All Stores
202
Resources
Specifications Sheets
I0P2P59N35I - Specification Sheet
Attachments
Images
I0P2P59N35I - Large Image
I0P2P59N35I - Small Image
Features
Current Rating
0.95 A
Lamp Type
T8 SLIMLINE
Number Of Lamps
2
Voltage Rating
120 to 277 V ac
Wattage
59 W
Material, Color, and Finish
Housing Material
Metal
Dimensions and Weight
Height
1 in
Length
9.5 in
Width
1.3 in
Descriptions
Description
2-59W T8 120/277V ELEC BAL
Extra Long Description
ADV 503185 ELE BALLAST (2) F96T8 12
Features
Long Description
Product Type
Fluorescent Ballast
Short Description
Fluorescent Ballast, Instant Start, 59 W, 2 Lamps
Special Features
Reliable and Energy Efficient Philips Advance's Centium Commercial Grade
Additional Information
Ballast Factor
0.87
For Bulb Type
T8 Slimline
Made In USA
yes
Output Type
FIXED
Package Quantity
1 PK;10 BX
Power Factor
0.98
Standards Met
UL Listed;CSA Certified;FCC;RoHS Compliant
Start Type
Instant Start
Total Harmonic Distortion
10 %
Manufacturer Information
Brand
Signify Electronics
Manufacturers Part Number
Sub Brand
Optanium
GTIN
UPC
Taxonomies, Classifications, and Categories
Category Description
ELECTRONIC BALLAST
Packaging
Weight
350 g/EA
Weight per each
0.8
Carton
1
Package
10
Uses, Certifications, and Standards
Application
Commercial
Frequency Rating
50 Hz;60 Hz