M175UMED - 175W ED17 Metal Halide Clear Medium Base Lamp
Sylvania
In-Stock: 335 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
M175UMED
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
M175/U/MED/64479
Description
175W ED17 Metal Halide Clear Medium Base Lamp
Metalarc 175W E26 Medium Base
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid Quartz Metal Halide Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Metal Halide
UNSPSC
39101614 - Metal halide lamp HID
UPC/GTIN
046135644795 / 00046135644795
Weight per unit
0.29 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
335
Resources
Other Links
M175UMED - Other
M175UMED - Other
M175UMED - Other
Attachments
M175UMED - Specification Sheet
Images
M175UMED - Large Image
M175UMED - Small Image
M175UMED - Large Image
Tech Bulletins
M175UMED - Tech Bulletin
Features
Lamp Type
M175/U/MED/ED17
Shape
E17
Voltage Rating
132
Wattage
175 W
Material, Color, and Finish
Base Type
E26 Medium
Color Rendering Index
65
Color Rendering Index (Cri)
65
Color Temperature
4000
Finish
Clear
Dimensions and Weight
Diameter
2.126 in;54 mm
Height
5.43 in;138 mm
Size
5.43
Descriptions
Additional Information
Light Center Length 3-13/32 Inch;Mean Lumens 9500 (Horizontal);10800 (Vertical)
Description
Extra Long Description
SYL M175UMED/64479 M175UMED 20/CS 1
Long Description
METALARC 175W E26 Medium Base
Product Type
Metal Halide Lamp
Short Description
Metal Halide Lamp, 4000K, 175W, Clear, E26 Medium