FT40DL835RSEC0 - 40W 4 Pin Twin Tube Biax 2G11 3500K Compact Fluor
Sylvania
Catalog Number
FT40DL835RSEC0
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
FT40DL/835/RS/ECO/20585
Description
40W 4 Pin Twin Tube Biax 2G11 3500K Compact Fluor
Dulux 40W Long Compact Fluorescent Lamp With 4 Pin Base, 3500K Color Temperature, 82 Cri, Ecologic For Use On Magnetic, Electronic and Dimming Ballasts
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Integrated Non-Ballasted Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101605 - Fluorescent lamps
UPC/GTIN
046135205859 / 00046135205859
Weight per unit
0.41 (lbs/each)
Stock Availability
Local Store
Find nearby stock
All Stores
134
Resources
MSDS Sheets
FT40DL835RSEC0 - MSDS Sheet
Attachments
FT40DL835RSEC0 - Specification Sheet
Other Links
FT40DL835RSEC0 - Other
FT40DL835RSEC0 - Other
FT40DL835RSEC0 - Other
Images
FT40DL835RSEC0 - Large Image
FT40DL835RSEC0 - Small Image
FT40DL835RSEC0 - Large Image
Tech Bulletins
FT40DL835RSEC0 - Tech Bulletin
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Total availability: 134
Location search:
A-L
Location Stock Available
Leesville
1 View Store
M-Z
Location Stock Available
NE Wichita
20 View Store
These alternate items can be purchased instead of FT40DL835RSEC0.
Jump To:
Similar Items
Similar items are close alternatives to FT40DL835RSEC0, though they may not be 100% alike.
Ge, 40 WTT, 126 V, 3150 LM, 3500 KV, 82 Cri, 22.5 In Length, 4-Pin (2G11) Base, ...