CF13DS841EC0 - 13W CFL 2-Pin 41K 82 Cri Mag Ballast
Sylvania
In-Stock: 25 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
CF13DS841EC0
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
CF13DS/841/ECO/21134
Description
13W CFL 2-Pin 41K 82 Cri Mag Ballast
Dulux 13W Single Compact Fluorescent Lamp With 2 Pin Base, 4100K Color Temperature, 82 Cri, Ecologic For Use On Magnetic Ballast
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fluorescent Lamps - Compact Fluorescent Integrated Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101619 - Compact fluorescent CFL lamps
UPC/GTIN
046135211348 / 00046135211348
Weight per unit
0.09 (lbs/each)
Stock Availability
Round Rock
0 (Find nearest stock)
Austin RDC
0
All Stores
25
Resources
Attachments
CF13DS841EC0 - Specification Sheet
Other Links
CF13DS841EC0 - Other
CF13DS841EC0 - Other
CF13DS841EC0 - Other
Images
CF13DS841EC0 - Large Image
CF13DS841EC0 - Small Image
CF13DS841EC0 - Large Image
Tech Bulletins
CF13DS841EC0 - Tech Bulletin
Features
Ballast Type
Magnetic
Shape
S (T4)
Voltage Rating
120
Wattage
13
Material, Color, and Finish
Base Type
GX23 2-Pin
Color Rendering Index
82
Color Rendering Index (Cri)
82
Color Temperature
4100 k
Dimensions and Weight
Diameter
0.472 in;12 mm
Descriptions
Description
Extra Long Description
SYL CF13DS/841/ECO/21134 CF13DS841E
Long Description
Product Type
Compact Fluorescent Lamp
Short Description
Compact Fluorescent Lamp, 13 W, GX23 2-Pin, S (T4), 82 CRI, 4100K
Special Features
Ecologic for Use on Magnetic Ballast
Additional Information
Average Life
10000 h
Base
GX23
Brightness (Lumens)
800 lm
Bulb Shape
S (T4)
GREEN CERTIFICATION
Yes
Lumens
800
Package Quantity
50 CA
Voltage
120.00 V