Q500T3CL - 500W-125/O Quartz Lamp
Ge Current, A Daintree Company
In-Stock: 75 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
Q500T3CL
Manufacturer
Ge Current, A Daintree Company
Manufacturer's Part Number
Q500T3/CL-125/0
Description
500W-125/O Quartz Lamp
Quartz Lamp, 3000 K, 11100 LM Brightness (Lumens), 500 W, 120 V, 2000 H Average Life, R7S Base, Non Dimmable, 4.5 In Width, 1.5 In Height, 5 In Length, 0.4 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Halogen Lamps - Reflector Double Ended T Shape Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Quartz
UNSPSC
39101601 - Halogen lamps
UPC/GTIN
043168237338 / 00043168237338
Weight per unit
0.03 (lbs/each)
Stock Availability
New Braunfels
0 (Find nearest stock)
San Antonio RDC
0
All Stores
75
Resources
Images
Q500T3CL - Small Image
Q500T3CL - Large Image
Q500T3CL - Large Image
Features
Voltage Rating
120 V
Wattage
500
Material, Color, and Finish
Color Temperature
3000 k
Finish
Clear
Dimensions and Weight
Height
1.5 in
Length
5 in
Size
Width
4.5 in
Descriptions
Additional Information
Horizontal Burn Position
Description
500W-125/O QUARTZ LAMP
Extra Long Description
GEL Q500T3/CL-125/0 23733 QUARTZ
Long Description
Product Type
Quartz Lamp
Short Description
Quartz Lamp, 3000K, 11100 lm, 500W, 120V