F32T8SPP35EC0 - *Delisted* 32W T8 48" 3500K 80 Cri
Ge Current, A Daintree Company
In-Stock: 29 available at other locations ( find a store with stock)
Call nearest store for Item Price
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
F32T8SPP35EC0
Manufacturer
Ge Current, A Daintree Company
Manufacturer's Part Number
F32T8/SPP35/ECO
Description
*Delisted* 32W T8 48" 3500K 80 Cri
Linear Fluorescent Lamp, Pin/Plug-In G13 Base, T8 Bulb Shape, 80, 30000 H Average Life, 3500 K, 32 W, 2900 LM Brightness (Lumens), Soda Lime Glass Housing Material, 1.0 In Diameter, 48.0 In Length, Instant;Rapid, +10 °C Operating Temperature, 0.56 LB/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Enhanced Commodity Codes - Lighting Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Fluorescent
UNSPSC
39101605 - Fluorescent lamps
UPC/GTIN
043168663489 / 00043168663489
Weight per unit
0.56 (lbs/each)
Unit
Carton
Standard Packaging
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
29
Resources
Images
F32T8SPP35EC0 - Small Image
F32T8SPP35EC0 - Large Image
F32T8SPP35EC0 - Large Image
F32T8SPP35EC0 - Large Image
Attachments
F32T8SPP35EC0 - Specification Sheet
Specifications Sheets
Wattage
32
Material, Color, and Finish
Base Type
Pin/Plug-In G13
Color Rendering Index
80
Color Rendering Index (Cri)
80
Color Temperature
3500 k
Housing Material
Soda Lime Glass
Dimensions and Weight
Diameter
1.0 in
Length
48
Descriptions
Description
Long Description
Product Type
Linear Fluorescent Lamp
Short Description
48" Linear Fluorescent Lamp, Pin/Plug-In G13, T8, 80 CRI, 32 W, 5000K
Additional Information
Average Life
30000 h
Base
Medium Bi-Pin (G13)
Brightness (Lumens)
2900 lm
Bulb Shape
T8
GREEN CERTIFICATION
Yes
Lumens
2.9k
Minimum Operating Temperature
+10 °C