E57LAL18A2EA - 18MM STD Ind Prox 2W Ac Micro Conn
Eaton
Catalog Number
E57LAL18A2EA
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
E57LAL18A2EA
Description
18MM STD Ind Prox 2W Ac Micro Conn
Inductive Proximity Sensor, 18 MM Sensor Diameter, No Pole Throw Configuration, 8 MM Detecting Distance, 20 to 250 V Ac, 250 Ma @ 250 V, 20 HZ, 3-Pin Micro Ac Connector Connection, Led Indicator, Stainless Steel, -13 °F Operating Temperature, +158 °F Operating Temperature, 2.74 In Overall Length, 1 LB