RELB2S40N35I - (2)F40T12 120V Elec Bal
Advance
In-Stock: 10 available locally (Nacogdoches, TX ) ( change location)
Catalog Number
RELB2S40N35I
Manufacturer
Advance
Manufacturer's Part Number
108662
Description
(2)F40T12 120V Elec Bal
Fluorescent Ballast, Rapid, 40 W, 120 V, 0.48 A, Non Dimmable, 2 Lamps, 9.5 In Length, 1.3 In Width, 1 In Height, 0.85 Ballast Factor, 0.98 Power Factor, 60 HZ, Metal Housing Material, 20 % Total Harmonic Distortion, 331 G/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Electronic Fluorescent Ballast - Electronic Linear Fluorescent Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Electronic Ballast
UNSPSC
39101901 - Fluorescent ballast
UPC/GTIN
781087090428 / 00781087090428
Weight per unit
0.78 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
10 (Check another store)
All Stores
173
Resources
Specifications Sheets
RELB2S40N35I - Specification Sheet
Images
RELB2S40N35I - Large Image
RELB2S40N35I - Small Image
RELB2S40N35I - Large Image
RELB2S40N35I - Large Image
Attachments
Features
Current Rating
0.48 A
Lamp Type
T12 RAPID START
Number Of Lamps
2
Voltage Rating
120
Wattage
40 W
Material, Color, and Finish
Housing Material
Metal
Dimensions and Weight
Height
1 in
Length
9.5 in
Width
1.3 in
Descriptions
Description
(2)F40T12 120V ELEC BAL
Extra Long Description
ADV 108662 ELE BALLAST (2) F40T12 1
Features
Long Description
Product Type
Fluorescent Ballast
Short Description
Fluorescent Ballast, Rapid Start, 40 W, 2 Lamps
Special Features
Easy-to-Install
Additional Information
Ballast Factor
0.85
For Bulb Type
T12 Rapid Start
Made In USA
yes
Output Type
FIXED
Package Quantity
1 CT;10 PK
Power Factor
0.98
Standards Met
UL Listed;CSA Certified;CSA Certified-E;RoHS Compliant;CEC;DOE Compliant
Start Type
Rapid Start
Total Harmonic Distortion
20 %
Manufacturer Information
Brand
Signify Electronics
Manufacturers Part Number
Sub Brand
Ambister
GTIN
UPC
Taxonomies, Classifications, and Categories
Category Description
ELECTRONIC BALLAST
Packaging
Weight
331 g/EA
Weight per each
0.78
Carton
1
Package
10
Uses, Certifications, and Standards
Application
Optimizing Residential and Hospitality Lighting
Frequency Rating
60 Hz