ICN4P32N35I - 4LMP F32T8 120-277V Elec Bal
Advance
In-Stock: 2,653 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
ICN4P32N35I
Manufacturer
Advance
Manufacturer's Part Number
109132
Description
4LMP F32T8 120-277V Elec Bal
4 Lamp 120-277V Fluorescent Ballast 4LAMP T8 Ballast
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Electronic Fluorescent Ballast - Electronic Linear Fluorescent Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Electronic Ballast
UNSPSC
39101901 - Fluorescent ballast
UPC/GTIN
781087091517 / 00781087091517
Weight per unit
1.04 (lbs/each)
Stock Availability
Nashville
0 (Find nearest stock)
Nashville RDC
Resources
Specifications Sheets
ICN4P32N35I - Specification Sheet
Attachments
Images
ICN4P32N35I - Large Image
ICN4P32N35I - Large Image
Features
Ballast Type
Electronic Fluorescent
Current Rating
0.94 A
Lamp Type
T8
Number Of Lamps
4
Voltage Rating
277 V ac
Wattage
32 W
Material, Color, and Finish
Housing Material
Metal
Dimensions and Weight
Height
1 in
Length
9.5 in
Width
1.3 in
Descriptions
Description
4LMP F32T8 120-277V ELEC BAL
Extra Long Description
ADV 109132 ELE BALLAST (4) F32T8 12
Features
Long Description
Product Type
Fluorescent Ballast
Short Description
Fluorescent Ballast, Instant Start, 32 W, 3 Lamps
Special Features
Reliable and Energy Efficient Philips Advance's Centium Commercial Grade
Additional Information
# Of Lamps
3/4
Ballast Factor
0.89
For Bulb Type
T8
Made In USA
yes
Package Quantity
1 CT;10 PK
Power Factor
0.98
Standards Met
UL Listed;CSA Certified;RoHS Compliant;CEC
Start Type
Instant Start
Total Harmonic Distortion
10 %
Manufacturer Information
Brand
Signify Electronics
Manufacturers Part Number
Sub Brand
Philips Advance
GTIN
UPC
Taxonomies, Classifications, and Categories
Category Description
ELECTRONIC BALLAST
Packaging
Weight
0.441 kg/EA
Weight per each
1.04
Carton
1
Package
10
Uses, Certifications, and Standards
Application
Commercial
Frequency Rating
50 Hz;60 Hz