ICN2S86SC35I - F96T8 2 Lamp Ho Bal
Advance
Catalog Number
ICN2S86SC35I
Manufacturer
Advance
Manufacturer's Part Number
ICN2S86SC35I
Description
F96T8 2 Lamp Ho Bal
Fluorescent Ballast, Programmed, 86 W, 277 V Ac, 1.52 A, Non Dimmable, 2 Lamps, 9.5 In Length, 1.7 In Width, 1.18 In Height, 1 Ballast Factor, 0.99 Power Factor, 50 HZ;60 HZ, Metal Housing Material, 10 % Total Harmonic Distortion, 0.577 KG/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Electronic Fluorescent Ballast - Electronic Linear Fluorescent Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Electronic Ballast
UNSPSC
39101901 - Fluorescent ballast
UPC/GTIN
781087138458 / 00781087138458
Weight per unit
1.323 (lbs/each)
Stock Availability
Local Store
Find nearby stock
All Stores
32
Resources
Specifications Sheets
ICN2S86SC35I - Specification Sheet
Attachments
Images
ICN2S86SC35I - Large Image
ICN2S86SC35I - Small Image
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Total availability: 32
Location search:
These alternate items can be purchased instead of ICN2S86SC35I.
Jump To:
Similar Items
Similar items are close alternatives to ICN2S86SC35I, though they may not be 100% alike.