ICN2S28N35I - (2)F28T5 Elec Bal
Advance
In-Stock: 182 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
ICN2S28N35I
Manufacturer
Advance
Manufacturer's Part Number
504506
Description
(2)F28T5 Elec Bal
Fluorescent Ballast, Programmed, 28 W, 277 V Ac, 0.53 A, Non Dimmable, 2 Lamps, 9.5 In Length, 1.3 In Width, 1 In Height, 1.03 Ballast Factor, 0.98 Power Factor, 50 HZ;60 HZ, Metal Housing Material, 10 % Total Harmonic Distortion, 373 G/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Electronic Fluorescent Ballast - Electronic Linear Fluorescent Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Electronic Ballast
UNSPSC
39101901 - Fluorescent ballast
UPC/GTIN
781087080726 / 00781087080726
Weight per unit
0.85 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
182
Resources
Specifications Sheets
ICN2S28N35I - Specification Sheet
Images
ICN2S28N35I - Large Image
ICN2S28N35I - Large Image
Attachments
Features
Current Rating
0.53 A
Lamp Type
T5
Number Of Lamps
2
Voltage Rating
277 V ac
Wattage
28
Material, Color, and Finish
Housing Material
Metal
Dimensions and Weight
Height
1 in
Length
9.5 in
Width
1.3 in
Descriptions
Description
(2)F28T5 ELEC BAL
Extra Long Description
ADV 504506 ELE BALLAST (2) F28T5 12
Features
Philips Advance Centium ballasts for T5 lamps at 120-277V are now available with our industry leading N-can at 9.5" x 1.3" x 1.0" or T-can at 14.17" x 1.18" x 1.06", which provides fixture manufacturers increased versatility in their newer generation fixture designs. These ballasts are compatible with all major energy-saving T5 linear lamps and have a variety of other features which makes them ideal for a variety of applications. The ballasts’ programmed start ignition provides extended lamp life in freque
Long Description
Product Type
Fluorescent Ballast
Short Description
Fluorescent Ballast, Programmed Start, 28 W, 2 Lamps
Special Features
Compatible with all Major Energy-Saving T5 Linear Lamps
Additional Information
Ballast Factor
1.03
For Bulb Type
F28t5
Made In USA
yes
Package Quantity
1 CT;10 PK
Power Factor
0.98
Standards Met
UL Listed;CSA Certified;RoHS Compliant;CEC
Start Type
Programmed Start
Total Harmonic Distortion
10 %
Wire Type
SOLID
Manufacturer Information
Brand
Signify Electronics
Manufacturers Part Number
Sub Brand
Centium
GTIN
UPC
Taxonomies, Classifications, and Categories
Category Description
ELECTRONIC BALLAST
Type
Electronic Fluorescent
Packaging
Weight
373 g/EA
Weight per each
0.85
Carton
1
Package
10
Uses, Certifications, and Standards
Application
Occupancy Sensor
Frequency Rating
50 Hz;60 Hz