ICN1P32N35I - 1 32W T8 Bal
Advance
In-Stock: 79 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
ICN1P32N35I
Manufacturer
Advance
Manufacturer's Part Number
199471
Description
1 32W T8 Bal
Fluorescent Ballast, Instant, 32 W, 120 to 277 V Ac, 0.26 A, Non Dimmable, 1 Lamps, 9.5 In Length, 1.3 In Width, 1 In Height, 0.91 Ballast Factor, 0.98 Power Factor, 50 to 60 HZ, Metal Housing Material, 10 % Total Harmonic Distortion, 277 G/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Electronic Fluorescent Ballast - Electronic Linear Fluorescent Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Electronic Ballast
UNSPSC
39101901 - Fluorescent ballast
UPC/GTIN
781087074060 / 00781087074060
Weight per unit
0.64 (lbs/each)
Stock Availability
Fayetteville
0 (Find nearest stock)
Springdale
All Stores
79
Resources
Specifications Sheets
ICN1P32N35I - Specification Sheet
Images
ICN1P32N35I - Large Image
ICN1P32N35I - Large Image
Attachments
Features
Ballast Type
Electronic Fluorescent
Current Rating
0.26 A
Lamp Type
T8
Number Of Lamps
1
Voltage Rating
120 to 277 V ac
Wattage
32 W
Material, Color, and Finish
Housing Material
Metal
Dimensions and Weight
Height
1 in
Length
9.5 in
Width
1.3 in
Descriptions
Description
1 32W T8 BAL
Extra Long Description
ADV 199471 ELE BALLAST (1) F32T8 12
Features
Long Description
Product Type
Fluorescent Ballast
Short Description
Fluorescent Ballast, Instant Start, 32 W, 3 Lamps
Special Features
Reliable and Energy Efficient Philips Advance's Centium Commercial Grade
Additional Information
Ballast Factor
0.91
For Bulb Type
T8
Made In USA
yes
Package Quantity
1 CT;10 PK
Power Factor
0.98
Standards Met
UL Listed;CSA Certified;FCC;RoHS Compliant
Start Type
Instant Start
Total Harmonic Distortion
10 %
Manufacturer Information
Brand
Signify Electronics
Manufacturers Part Number
Sub Brand
Philips Advance
GTIN
UPC
Taxonomies, Classifications, and Categories
Category Description
ELECTRONIC BALLAST
Packaging
Weight
277 g/EA
Weight per each
0.64
Carton
Package
10
Uses, Certifications, and Standards
Application
Commercial
Frequency Rating
50 to 60 Hz